12TDLEJ25
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Fuse-link, medium voltage, 25 A, AC 12 kV, 2", 51 x 292 mm, back-up, DIN, with striker -12TDLEJ25
UPC
UNSPSC
Country of Origin
IN
Amperage Rating:
25 A
Type:
Medium voltage DIN fuse
Voltage Rating:
12,000 V
Amperage Rating:
25 A
Class:
Class back-up
Dimensions:
14.1732 IN X 2.1260 IN X 2.1260 IN
Interrupt Rating:
63 kAIC
Standard:
UL ,VDE,RoHS Compliant,Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Medium voltage DIN fuse
Voltage Rating:
12,000 V
Compare With Similar Items
Eaton Bussmann series KRP-C fuse, Current-limiting time-delay fuse, 1600 A, L, Non-indicating, Bolted blade end x bolted blade end, 4 sec at 500%, 300 kAIC at 600 V,100 kAIC Vdc, 600 V, 300 Vdc
KRP-C-1600SP
Attributed Data Included
Class L Yes
Connection Bolted blade end x bolted blade end Yes
Dimensions 10.7500 IN X 3.0300 IN X 3.0300 IN Yes
Interrupt Rating 300 kAIC at 600 Vac100 kAIC Vdc Yes
Material Melamine Glass Tube Yes
Response Time 4 sec at 500% Yes
Size 3.00 In Diameter X 10.75 In Length Yes
Standard CE Marked,RoHS Compliant Yes
Sub Brand Bussmann Series Yes
Type Fuse Yes
Eaton Bussmann series 70 Series telecommunication fuse, Color code violet, 125 Vac, 300 Vdc, 0.25A, 1 kAIC at 300 Vdc, Non Indicating, Indicating, Ferrule end X ferrule end
70F-1/4A
Attributed Data Included
Connection Ferrule end x ferrule end Yes
Dimensions 1.6300 IN X 0.4200 IN X 2.5000 IN Yes
Interrupt Rating 1 kAIC at 300 Vdc Yes
Material Fiber Tube Yes
Size 0.28 In Diameter X 1.86 In Length Yes
Standard CE Marked Yes
Sub Brand Bussmann Series Yes
Type Telecommunication fuse Yes
Eaton Bussmann series KRP-C fuse, Current-limiting time-delay fuse, 1800 A, L, Non-indicating, Bolted blade end x bolted blade end, 4 sec at 500%, 300 kAIC at 600 V,100 kAIC Vdc, 600 V, 300 Vdc
KRP-C-1800SP
Amperage Rating 1800 A Yes
Class L Yes
Size 3.50 In Diameter X 10.75 In Length Yes
Standard RoHS Compliant,CE Marked Yes
Type Fuse Yes
Recently Viewed
  • placeholder image
    12TDLEJ25
    COOPER BUSSMANN