Eaton Bussmann series British standard dimensioned IEC medium voltage motor fuse, 3.6 kV, 160A, 50 kAIC, Non Indicating, fuse, Class back-up - 3.6WFLSJ160 HS
Image colors may not be accurate.
Please see details, or call (800) 462-7733 for more information.
3.6WFLSJ160
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
160 A
Type:
Medium voltage motor fuse
Voltage Rating:
3,600 V
Amperage Rating:
160 A
Class:
Class back-up
Dimensions:
11.3386 IN X 3.0598 IN X 3.0598 IN
Interrupt Rating:
50 kAIC
Standard:
Contact Manufacturer,Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Medium voltage motor fuse
Voltage Rating:
3,600 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    3.6WFLSJ160
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series British standard dimensioned IEC medium voltage motor fuse, 3.6 kV, 160A, 50 kAIC, Non Indicating, fuse, Class back-up - 3.6WFLS...
    See more details
  • placeholder image
    TR1307V-BOX
    COOPER WIRING DEVICES
    Eaton residential grade decorator duplex receptacle, #14-10 AWG, 20A, Flush, 125V, Side, Violet, Brass, Impact-resistant thermoplastic face, PVC body,...