Eaton Bussmann series CCP UL98 fusible disconnect, 600 Vac, 125 Vdc, 100A, UL98 fusible disconnect, Three-pole, 60 Hz, CUBEFuse, 200 - CCP2RL-3-100CF
Image colors may not be accurate.
Please see details, or call (800) 462-7733 for more information.
CCP2RL-3-100CF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
The revolutionary Bussmann� series CCP with CUBEFuse� is a fused branch circuit disconnect that requires up to 67% less space with ratings up to 600A. The CCP with CUBEFuse simplifies selective coordination and allows for isolation of individual branch circuit loads for safe work practices.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
CN
Amperage Rating:
100 A
Number Of Poles:
3
Type:
UL98 fusible disconnect
Voltage Rating:
600 Vac, 125 Vdc
Amperage Rating:
100 A
Dimensions:
3.9000 IN X 3.0000 IN X 9.5000 IN
Frequency Rating:
60 Hz
Number Of Poles:
3
Standard:
RoHS Compliant,Not Applicable
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
UL98 fusible disconnect
Voltage Rating:
600 Vac, 125 Vdc
Compare With Similar Items
UCSSA3SRCHSW
UCSSA3SRLHSW
Explosionproof Selector Switch Assembly, Type Knob, Size 1/2 Inch, Contact Rating 600 VAC 10 Ampere, Operation Type Momentary/Maintained/Maintained, Contact Configuration 1NO-1NC, Number of Positions 3, Throw Left-Center-Right, Actuator Material Alum...