CD100M125
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Power Fuse
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series low voltage British standard fuse, Fuse-link, LV, 100 A, AC 415 V, BS88/B1, 26 x 126 mm, gM, BS, 100M125
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
125 A
Type:
Low voltage British standard fuse
Voltage Rating:
415 V
Amperage Rating:
125 A
Class:
Class gM
Dimensions:
4.9606 IN X 1.0236 IN X 1.0236 IN
Height:
1.2 in
Interrupt Rating:
80 kAIC
Length:
4.96 in
Standard:
Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Voltage Rating:
415 V
Weight:
0.0181 lb
Width:
1.2 in
Recently Viewed
  • placeholder image
    CD100M125
    COOPER BUSSMANN