CD100M200
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Power Fuse
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series low voltage British standard fuse, 415V, 200A, 80 kAIC, None, fuse, Class gM
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
200 A
Type:
Low voltage British standard fuse
Voltage Rating:
415 V
Amperage Rating:
200 A
Class:
Class gM
Dimensions:
5.4331 IN X 1.2205 IN X 1.2205 IN
Height:
1.22 in
Interrupt Rating:
80 kAIC
Length:
5.35 in
Standard:
Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Voltage Rating:
415 V
Weight:
0.1931 lb
Width:
1.22 in
Recently Viewed
  • placeholder image
    CD100M200
    COOPER BUSSMANN
    See more details
  • placeholder image
    CDFB7277LA
    WATT STOPPER, LEGRAND
    Slide Dimmer, Electronic Single Pole2Wire 7A 277V, Light Almond
    See more details
    60-488
    SATCO PRODUCTS
    Briton - 1 Light - 10 - Hanging Lantern - w/ Clear Glass - Old Bronze
    W200000EG
    ERICO PRODUCTS INC
    Nine Hole Corner Connector, 3-Way, EG, 3.5" x 5.438" x 3.75"