CD1600GRY
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Slide Dimmer, Single Pole1600W 120V, Gray
UPC
UNSPSC
Country of Origin
CN
Material:
Thermoplastic
Number Of Poles:
1
Size:
4.65 L x 1.44 W x 4.87 H In
Type:
Titan™ Series Incandescent Dimmer, Slide-to-OFF, Wide
Voltage Rating:
120 VAC
Wattage:
1,600 W
Actuator:
Slide
Environmental Conditions:
Non-Condensing Humidity: Less than 95
Frequency Rating:
60 Hz
Load:
Up to rating of device (including de-rating)
Material:
Thermoplastic
Mounting:
Wall
Number Of Poles:
1
Operating Cycles:
10k
Operating Temperature:
Ambient: Between 0 to 40C Deg
Size:
4.65 L x 1.44 W x 4.87 H In
Standard:
cULus, California Title 24 Compliant
Sub Brand:
Pass & Seymour
Type:
Voltage Rating:
120 VAC
Wattage:
1,600 W
Recently Viewed
  • placeholder image
    CD1600GRY
    WATT STOPPER, LEGRAND