DVI-500/K01
Manufacturer
Greenlee Textron
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Digital voltage indicator 500kV, OH/UG kit 1. Up to 500kV line-to-ground. Voltage readout distinguishes between nominal and induced voltages. Audible indication when voltage is detected. Test Point mode available. Auto-shutoff and low battery indication features. Versatile for overhead and underground applications
UPC
Type:
Digital voltage kit indicates voltage up to 500kV
Voltage Rating:
100V - 500kV line-to-ground
Accuracy:
Display:
LED display
Frequency Rating:
AC 60Hz (50Hz model available)
Included:
DVI-500, HP-DVI-2 2" Overhead Hook Probe, HP-DVI-6 6" Overhead Hook Probe, IEP-DVI-5 underground bushing probe, CS-DVI plastic case
Model:
DVI-500
Operating Temperature:
-20°F to +140°F (-29°C to +60°C)
Sub Brand:
HDE
Type:
Voltage Rating:
100V - 500kV line-to-ground
Recently Viewed
  • placeholder image
    DVI-500/K01
    GREENLEE TEXTRON
    Digital voltage indicator 500kV, OH/UG kit 1. Up to 500kV line-to-ground. Voltage readout distinguishes between nominal and induced voltages. Audibl...