sku: FWA-50A21F-EDF
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series FWA high speed fuse, 500 Vac/dc (35-800A only), 50A, 100 kAIC, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end
Amperage Rating:
50 A
Size:
0.811 In Diameter X 2.000 In Length
Voltage Rating:
150 V
Amperage Rating:
50 A
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
2.4409 IN X 4.3307 IN X 1.8504 IN
Height:
1.813 in
Interrupt Rating:
100 kAIC
Length:
0.625 in
Size:
Standard:
UL Recognized ,CSA Certified,CE Marked
Voltage Rating:
150 V
Weight:
0.12 lb
Width:
0.625 in
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWA-50A21F-EDF
    COOPER BUSSMANN