sku: FWJ-30A14F-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series FWJ high speed fuse, 700 Vac/dc, 30A, 20 kAIC Vac/dc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
30 A
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
1k V
Amperage Rating:
30 A
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
2.3622 IN X 3.3858 IN X 1.5748 IN
Interrupt Rating:
20 kAIC Vac/dc
Standard:
UL Recognized,CE Marked
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
1k V
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWJ-30A14F-EDF
    COOPER BUSSMANN
    See more details
  • placeholder image
    GMF-2-1/2-EDF
    2-1/2A 300V Inline Fuse For HLR Holder Non-Rejecting, Time Delay Fuse
    See more details
    HEY-AW-DRYC-EDF
    Eaton Bussmann series HEY inline fuse holder, 600V, 0-30A, Loadside: Copper Crimp (1) #12-8/(2) #12, Lineside: Copper setscrew (2) #12-3, Two-pole
    FWJ-25A14F-EDF
    Eaton Bussmann series FWJ high speed fuse, 700 Vac/dc, 25A, 20 kAIC Vac/dc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end