sku: FWP-20A22F-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series FWP high speed fuse, 700 Vac, 700 Vdc, 20A, 200 kAIC at 300 Vdc, 50 kAIC at 300 Vdc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end, Class aR, White, Ceramic
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
20 A
Material:
Ceramic
Size:
0.875 In Diameter X 2.283 In Length
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
700 V
Amperage Rating:
20 A
Class:
Class aR
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
2.2047 IN X 0.9055 IN X 0.9055 IN
Height:
58 mm
Interrupt Rating:
200 kAIC at 300 Vdc50 kAIC at 300 Vdc
Length:
56 mm
Material:
Ceramic
Size:
Standard:
CSA Certified ,UL Recognized,CE Marked,RoHS Compliant
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
700 V
Weight:
0.034 kg
Width:
23 mm
Compare With Similar Items
Eaton Bussmann series KAW semiconductor fuse, 30 A
KAW-30
Attributed Data Included
Dimensions 0.3600 IN X 0.3600 IN X 1.5000 IN Yes
Standard Contact factory,Contact Manufacturer Yes
Sub Brand Bussmann Series Yes
Type Semiconductor fuse Yes
Eaton Bussmann series FWC high speed cylindrical fuse, 500 Vac/dc (35-800A only), 25A, 200 kAIC Vac, 50 kAIC at 700 Vdc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end
FWC-25A10F
Attributed Data Included
Connection Ferrule end x ferrule end Yes
Dimensions 1.4961 IN X 0.4331 IN X 0.4331 IN Yes
Interrupt Rating 50 kAIC at 700 Vdc200 kAIC Vac Yes
Size 0.406 In Diameter X 1.500 In Length Yes
Standard UL Recognized ,CSA Certified,CE Marked Yes
Sub Brand Bussmann Series Yes
Type High speed cylindrical fuse Yes
Eaton Bussmann series FWC high speed cylindrical fuse, 600V (UL), 32A, 200 kAIC at 300 Vdc, 50 kAIC at 300 Vdc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end, Class aR, White, Ceramic
FWC-32A10F
Class Class aR Yes
Interrupt Rating 50 kAIC at 300 Vdc200 kAIC at 300 Vdc Yes
Material Ceramic Yes
Standard CSA Certified ,UL Recognized,CE Marked,RoHS Compliant Yes
Recently Viewed
  • placeholder image
    TMC2X125137NBX
    APPLETON ELECTRIC CO
    TMC2X CBL GL NB 1-1/4 W/ RESIN
    See more details
  • placeholder image
    FWP-20A22F-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series FWP high speed fuse, 700 Vac, 700 Vdc, 20A, 200 kAIC at 300 Vdc, 50 kAIC at 300 Vdc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule en...