sku: H25100-2CR-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Fuse Holder
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
100A 250V Class H 2 Pole Fuseblock with Box Lug and Reinforced Spring
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
61 to 100 A
Material:
Thermoplastic
Size:
7.36 In Length X 3.38 In Width X 2.06 In Height
Voltage Rating:
250 VAC
Amperage Rating:
61 to 100 A
Class:
H
Connection:
Box Lug/Clip with Reinforced Spring
Material:
Thermoplastic
Mounting:
Din Rail
Size:
Standard:
UL 4248, CSA C22.2, CE
Voltage Rating:
250 VAC
Recently Viewed
  • placeholder image
    H25100-2CR-EDF
    COOPER BUSSMANN
    See more details
  • placeholder image
    GMQ-2-1/2-EDF
    2-1/2A 300V Inline Fuse For HLQ Holder Size Rejecting, Time Delay Fuse