HGB2B040B
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
SIEMENS LOW VOLTAGE PANELBOARD MOUNT G FRAME CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETIC TRIP. UL LISTED HGB FRAME WITH HIGH BREAKING CA PACITY. 40A 2-POLE (14KAICAT 600Y/347V) (35KAIC AT 480Y/277V). SPECIAL FEATURES MOUNTS ON PANELBOARD, LOAD SIDE LUGS ONLY (TC1GG20) WIRE RANGE 8 - 1/0 AWS (CU/AL). DIMENSIONS (W x H x D) IN 2 x 5.4 x 2.8.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Number Of Poles:
2
Continuous current / rated value:
40 A
Design of the overload release:
THERMAL-MAGNETIC
Design of the product:
MOLDEDCASECIRCUITBREAKER
Height [in]:
5.4 in
Mounting type:
PANELBOARDBUS
Number Of Poles:
2
Standard:
UL/CSA/IEC/NOM
Suitability for operation:
ELECTRICALDISTRIBUTION
Tripping characteristic class:
HIGH
Voltage / between phase and Ground (GND) / rated value:
347 V
Voltage / between phase and phase / rated value:
600 V
Width [in]:
2 in
Compare With Similar Items
BREAKER-CIRCUIT (50453750)
45375G
BREAKER-CIRCUIT (50453750)
SWITCH,CIRCUIT BREAKER (52040980)
10712-GRNL
SWITCH,CIRCUIT BREAKER (120V 16A S-P) (91861527)
86152-GRNL
Recently Viewed
  • placeholder image
    R2ARAT-N835-WT
    W.A.C. LIGHTING COMPANY
    2IN ADJUSTABLE RND FLANGED CRI85 3500K
    See more details
  • placeholder image
    HGB2B040B
    SIEMENS INDUSTRY, INC.
    SIEMENS LOW VOLTAGE PANELBOARD MOUNT G FRAME CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETIC TRIP. UL LISTED HGB FRAME WITH HIGH BREAKING CA PACITY. 40A 2-POL...