sku: MV055F1CAX7E-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 7A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, Fiberglass tube, 1
UPC
UNSPSC
Country of Origin
US
Amperage Rating:
7 A
Material:
Fiberglass
Type:
Fuse
Voltage Rating:
5,500 V
Amperage Rating:
7 A
Class:
Class E
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
2.0000 IN X 2.0000 IN X 15.7500 IN
Element:
Silver ribbon
Interrupt Rating:
50 kAIC
Material:
Fiberglass
Standard:
ANSI,Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Fuse
Voltage Rating:
5,500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV055F1CAX7E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 7A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, Fi...
    See more details
  • placeholder image
    HEB-KW-RYC-EDF
    Eaton Bussmann series HEB inline fuse holder, 600V, 30A, Loadside: Copper setscrew #2-12, Lineside: Copper setscrew #2-12, Single-pole
    See more details
    MV055F1CAX30E-EDF
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 30A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, F...
    MV055F1CAX50E-EDF
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 50A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, F...