sku: MV055F1DAX175E-EDF
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 175A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, Fiberglass tube, 1
Amperage Rating:
175 A
Material:
Fiberglass
Size:
3.00 In Diameter X 15.75 In Length
Voltage Rating:
5,500 V
Amperage Rating:
175 A
Dimensions:
3.0000 IN X 3.0000 IN X 15.8600 IN
Fiberglass
Size:
Voltage Rating:
5,500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV055F1DAX175E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 175A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E,...
    See more details
  • placeholder image
    GMF-2-1/2-EDF
    2-1/2A 300V Inline Fuse For HLR Holder Non-Rejecting, Time Delay Fuse
    See more details
    HEY-AW-DRYC-EDF
    Eaton Bussmann series HEY inline fuse holder, 600V, 0-30A, Loadside: Copper Crimp (1) #12-8/(2) #12, Lineside: Copper setscrew (2) #12-3, Two-pole
    FWJ-25A14F-EDF
    Eaton Bussmann series FWJ high speed fuse, 700 Vac/dc, 25A, 20 kAIC Vac/dc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end