sku: MV055F1DAX40E-EDF
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 40A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, Fiberglass tube, 1 - MV055F1DAX40E
Amperage Rating:
40 A
Voltage Rating:
5,500 V
Amperage Rating:
40 A
Dimensions:
3.0000 IN X 3.0000 IN X 15.8600 IN
Voltage Rating:
5,500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV055F1DAX40E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 40A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, F...
    See more details
  • placeholder image
    MV055F2DAX350E-EDF
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 350A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E,...
    See more details
    MV055F1DAX80E-EDF
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 85A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, F...