MV14-10R/LK
Manufacturer
3M
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
  • Blue vinyl-insulated, brazed-seam barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
  • Funnel-designed, polyvinyl chloride sleeve offers easy insertion of wires
  • Standard-style ring tongue fits around the stud
  • Stud size #10
  • Stud size #10
UPC
UNSPSC
Country of Origin
USA
Material:
PVC
Type:
Ring
Material:
PVC
Number Of Terminals:
1000 per bulk box
Standard:
UL and CSA
Sub Brand:
Scotchlok
Terminal Size:
16 - 14 AWG
Type:
Ring
Compare With Similar Items
PTK84
Attributed Data Included
Type Pressure Terminal Adapter Yes
Powertite Pressure Terminal Kit, Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC, Amperage Rating: 400 AMP, For Use With 400 - 500 MCM Wire
PTK843P
Attributed Data Included
Sub Brand Powertite Yes
Type Pressure Terminal Kit Yes
PTK844P
Sub Brand Powertite Yes
Type Pressure Terminal Kit Yes
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV14-10R/LK
    3M
    See more details
  • placeholder image
    WTK-1052F-930-BK
    W.A.C. LIGHTING COMPANY
    EXTERMINATOR II - 52W 3000K FL CRI 90