Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 15.5 kV, 10A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Fiberglass tube, 1 - MV155F1CBX10E
- UPC
- UNSPSC
- Country of Origin
- US
- Amperage Rating:
- 10 A
- Material:
- Fiberglass
- Type:
- Fuse
- Voltage Rating:
- 15,500 V
- Amperage Rating:
- 10 A
- Connection:
- Ferrule end x ferrule end
- Dimensions:
- 2.0000 IN X 2.0000 IN X 21.7500 IN
- Element:
- Silver ribbon
- Interrupt Rating:
- 50 kAIC
- Material:
- Fiberglass
- Standard:
- ANSI,Contact factory
- Sub Brand:
- Bussmann Series
- Type:
- Fuse
- Voltage Rating:
- 15,500 V