sku: MV155F1CBX30E-EDF
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 15.5 kV, 30A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, Fiberglass tube, 1
Amperage Rating:
30 A
Material:
Fiberglass
Size:
2.00 In Diameter X 18.75 In Length
Voltage Rating:
15,500 V
Amperage Rating:
30 A
Class:
Class E
Dimensions:
2.0000 IN X 2.0000 IN X 21.7500 IN
Fiberglass
Size:
Voltage Rating:
15,500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV155F1CBX30E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 15.5 kV, 30A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E,...
    See more details
  • placeholder image
    MV055F2DAX250E-EDF
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 250A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E,...
    See more details
    MV155F1CBX15E-EDF
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 15.5 kV, 15A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Fiberglas...