sku: MV155F1DCX100E-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 15.5 kV, 100A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, Fiberglass tube, 1 - MV155F1DCX100E
UPC
UNSPSC
Country of Origin
US
Amperage Rating:
100 A
Material:
Fiberglass
Size:
3.00 In Diameter X 21.75 In Length
Type:
Fuse
Voltage Rating:
15,500 V
Amperage Rating:
100 A
Class:
Class E
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
0.7500 IN X 0.7500 IN X 23.0000 IN
Element:
Silver ribbon
Interrupt Rating:
50 kAIC
Material:
Fiberglass
Size:
Standard:
ANSI,Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Fuse
Voltage Rating:
15,500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV155F1DCX100E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 15.5 kV, 100A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E,...
    See more details
  • placeholder image
    MV055F1DAX30E-EDF
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 30A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, F...