sku: MV155F1DCX65E-EDF
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, Current limiting, 65A, 50 kAIC Symmetrical Maximum interrupt rating, Silver ribbon element, Fiberglass tube, 1 barrel, 0.75 in diameter, 21.7 in length
Amperage Rating:
65 A
Voltage Rating:
15,500 V
Amperage Rating:
65 A
Dimensions:
0.7500 IN X 0.7500 IN X 23.0000 IN
Voltage Rating:
15,500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV155F1DCX65E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, Current limiting, 65A, 50 kAIC Symmetrical Maximum interrupt rating, Silver ribbon element, F...