sku: MV155F2DBX150E-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, Current limiting, 150A, 50 kAIC Symmetrical Maximum interrupt rating, Silver ribbon element, Fiberglass tube, 2 barrels, 0.75 in diameter, 18.7 in length
UPC
UNSPSC
Country of Origin
US
Amperage Rating:
150 A
Material:
Fiberglass
Type:
Fuse
Voltage Rating:
15,500 V
Amperage Rating:
150 A
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
0.7500 IN X 0.7500 IN X 23.0000 IN
Element:
Silver ribbon
Interrupt Rating:
50 kAIC
Material:
Fiberglass
Standard:
ANSI,Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Fuse
Voltage Rating:
15,500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV155F2DBX150E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, Current limiting, 150A, 50 kAIC Symmetrical Maximum interrupt rating, Silver ribbon element,...
    See more details
  • placeholder image
    HM60060-3CR
    Eaton Bussmann series HM modular fuse block, 600V, 35-60A, Three-pole
    See more details
    MV155F2DBX125E-EDF
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, Current limiting, 125A, 50 kAIC Symmetrical Maximum interrupt rating, E class, Silver ribbon...