NITD20M32
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Power Fuse
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series low voltage British standard fuse, 550V, 20A, 80 kAIC, None, fuse, Class gM
UPC
UNSPSC
Country of Origin
IN
Amperage Rating:
20 A
Type:
Low voltage British standard fuse
Voltage Rating:
550 V
Amperage Rating:
20 A
Class:
Class gM
Dimensions:
2.2047 IN X 0.5512 IN X 0.5512 IN
Height:
11.417 in
Interrupt Rating:
80 kAIC
Length:
0.394 in
Standard:
RoHS Compliant,Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Voltage Rating:
550 V
Weight:
0.0351 lb
Width:
2.756 in
Recently Viewed
  • placeholder image
    NITD20M32
    COOPER BUSSMANN