P560056-030-30
Manufacturer
Progress Lighting
see price in cart
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
150
UPC
UNSPSC
Country of Origin
CN
Amperage Rating:
0.075 A
Color:
White
Material:
Aluminum
Voltage Rating:
120 V
Wattage:
9 W
Amperage Rating:
0.075 A
Color:
White
Finish:
Painted
Frequency Rating:
60 Hz
Height:
20 in
Lamp Included:
Yes
Lamp Type:
LED
Material:
Aluminum
Number Of Lamps:
1
Power Factor:
Greater than 0.90
Standard:
Meets FCC Title 47, Part 15 Class B
Style:
Modern
Sub Brand:
Progress LED
Voltage Rating:
120 V
Wattage:
9 W
Width:
5.125 in
Recently Viewed
  • placeholder image
    P560056-030-30
    PROGRESS LIGHTING
    See more details
  • placeholder image
    HM60060-3CR
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series HM modular fuse block, 600V, 35-60A, Three-pole
    See more details
    MV155F2DBX125E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, Current limiting, 125A, 50 kAIC Symmetrical Maximum interrupt rating, E class, Silver ribbon...