sku: S-8202-10-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Fuse Holder
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
20A 300V 1/4" x 1-1/4" 10 Pole Fuseblock, 40 Degree 1/4" Quick Connect
UPC
UNSPSC
Country of Origin
US
Amperage Rating:
16/20 A
Material:
Thermoplastic
Size:
2.00 In Length X 0.50 In Width X 0.77 In Height
Voltage Rating:
300 VAC//VDC
Amperage Rating:
16/20 A
Connection:
1/4 In Quick Connect
Material:
Thermoplastic
Mounting:
Bolt-In
Operating Temperature:
130 Deg C
Size:
Standard:
UL, CSA
Voltage Rating:
300 VAC//VDC
Recently Viewed
  • placeholder image
    S-8202-10-EDF
    COOPER BUSSMANN