sku: S506-200-R-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
In stock (0)
Lead time: over 7 days
may be longer on small orders
200MA 250V 5mm x 20mm RoHS Compliant Glass, Time Delay Fuse
UPC
UNSPSC
Country of Origin
CN
Amperage Rating:
200m A
Size:
5.20 mm Diameter X 20.00 mm Height
Type:
Electronic, Time Delay
Voltage Rating:
250 VAC
Amperage Rating:
200m A
Connection:
Ferrule End X Ferrule End
Size:
Standard:
CSA, IMQ, VDE, BSI, SEMKO, UR, CCC
Type:
Electronic, Time Delay
Voltage Rating:
250 VAC
Compare With Similar Items
5A 250V 5mm x 20mm  RoHS Compliant Glass, Fast Acting Fuse
S500-5-R
Attributed Data Included
Connection Ferrule End X Ferrule End Yes
Size 5.20 mm Diameter X 20.00 mm Height Yes
Standard UL (CANADA AND US), CSA, SEMKO, VDE, BSI, IMQ, CCC Yes
Type Electronic, Fast Acting Yes
1A 125V 1AG - 1/4" x 5/8"   Glass, Fast Acting Fuse
AGA-1
Attributed Data Included
Size 1/4 In Diameter X 5/8 In Length Yes
Standard UL 248-14, CE Yes
2A 125V 1AG - 1/4" x 5/8"   Glass, Fast Acting Fuse
AGA-2
Standard UL 248-14, CE Yes
Recently Viewed
  • placeholder image
    S501-200-R-EDF
    COOPER BUSSMANN
    200MA 250V 5mm x 20mm RoHS Compliant Ceramic, Fast Acting Fuse
    See more details
  • placeholder image
    S506-200-R-EDF