sku: T30060-2CR-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Fuse Holder
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series Class T modular fuse block, 300 Vac, 300 Vdc, 31-60A, Box lug, Two-pole
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
31-60A
Material:
Glass/Polyester
Size:
2.41 In Length X 1.63 In Width X 2.75 In Height
Type:
Modular fuse block
Voltage Rating:
300 VAC//VDC
Amperage Rating:
31-60A
Class:
T
Connection:
Box lug
Dimensions:
2.4100 IN X 1.6300 IN X 2.7500 IN
Material:
Glass/Polyester
Size:
Standard:
Contact Manufacturer,RoHS Compliant
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Modular fuse block
Voltage Rating:
300 VAC//VDC
Recently Viewed
  • placeholder image
    T30060-2CR-EDF
    COOPER BUSSMANN