sku: T30060-3CR-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Fuse Holder
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series Class T modular fuse block, 300 Vac, 300 Vdc, 31-60A, Box lug, Three-pole
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
31-60A
Material:
Glass/Polyester
Size:
3.44 In Length X 1.63 In Width X 2.75 In Height
Type:
Modular fuse block
Voltage Rating:
300 VAC//VDC
Amperage Rating:
31-60A
Class:
T
Connection:
Box lug
Dimensions:
0.0010 IN X 0.0010 IN X 0.0010 IN
Material:
Glass/Polyester
Size:
Standard:
Contact Manufacturer,RoHS Compliant
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Modular fuse block
Voltage Rating:
300 VAC//VDC
Recently Viewed
  • placeholder image
    T30060-3CR-EDF
    COOPER BUSSMANN
    See more details
  • placeholder image
    WM S20GB606TR
    WIREMOLD
    6' Plugmold Tamper-Resistant Multioutlet System Stainless Steel
    See more details
    T60400-1C-EDF
    Eaton Bussmann series Class T modular fuse block, 600 Vac, 600 Vdc, 201-400A, Box lug