sku: T60030-1CR-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Fuse Holder
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series Class T modular fuse block, 600 Vac, 600 Vdc, 0-30A, Box lug, Single-pole
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
0-30A
Material:
Glass/Polyester
Size:
3.19 In Length X 2.59 In Width X 1.44 In Height
Type:
Modular fuse block
Voltage Rating:
600 VAC//VDC
Amperage Rating:
0-30A
Class:
T
Connection:
Box lug
Dimensions:
3.1900 IN X 2.5900 IN X 1.4400 IN
Material:
Glass/Polyester
Size:
Standard:
Contact Manufacturer,RoHS Compliant
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Modular fuse block
Voltage Rating:
600 VAC//VDC
Recently Viewed
  • placeholder image
    T60030-1CR-EDF
    COOPER BUSSMANN
    See more details
  • placeholder image
    T30200-1C-EDF
    Eaton Bussmann series Class T modular fuse block, 300 Vac, 300 Vdc, 101-200A, Box lug, Single-pole
    See more details
    T30030-4CR-EDF
    Eaton Bussmann series Class T modular fuse block, 300 Vac, 300 Vdc, 0-30A, Box lug, Four-pole