2008BDS20R
sku: WM 2008BDS20R
Manufacturer
Wiremold
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Eight 20A outlets with t-slots. 15' (406m) cord. Length 20" (55-8mm). Computer grade surge protection, 20 Amps.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Response Time:
1n s
Compare With Similar Items
15-Amp 125-Volt 4-In-1 Receptacle, Blue
5480-BU
Attributed Data Included
Environmental Conditions Flammability (Rated UL 94 V-2) Yes
Material Polycarbonate Yes
Mounting Box Yes
Outlet Four-In-One Yes
Type Type 3 SPD Yes
Type Of Indicators Indicator Light Yes
15 Amp, 125 Volt, NEMA 5-15R, 2P, 3W, 4-In-1 Receptacle, Straight Blade, Industrial Grade, Grounding, Surge w/ Indicator Light, Side Wired, Steel Strap, - Gray
5480-GY
Attributed Data Included
Material Polycarbonate Yes
Mounting Box Yes
Outlet Four-In-One Yes
Type Type 3 SPD Yes
15-Amp 125-Volt 4-In-1 Receptacle, Orange
5480-IG