25DTP-E10
sku: WM 25DTP-E10
Manufacturer
Wiremold
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Two sections of a two-compartment (power and communication) pole (5'4" (1.626m) base + 5' (1.524m) extender) assembles to form a 10' 4" (3.148m) pole. Nominal material thickness .040" (1.0mm). Ivory or gray boot base. Factory wired with fed-spec general grade 20A 125V duplex style receptacles. An 8" (203mm) cover at top front (power side) of pole is removable for making power wiring connections. KOs provided in removable cover for RJ11/RJ45 and modular furniture communication connectors. Mountin...
Two sections of a two-compartment (power and communication) pole (5'4" (1.626m) base + 5' (1.524m) extender) assembles to form a 10' 4" (3.148m) pole. Nominal material thickness .040" (1.0mm). Ivory or gray boot base. Factory wired with fed-spec general grade 20A 125V duplex style receptacles. An 8" (203mm) cover at top front (power side) of pole is removable for making power wiring connections. KOs provided in removable cover for RJ11/RJ45 and modular furniture communication connectors. Mounting hardware, entrance end plate and two ceiling trim plates furnished.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
US
Compare With Similar Items
Single-compartment pole. Nominal material thickness .040" (1.0mm). Furnished unwired without outlets. Mounting hardware, entrance end fitting and ceiling trim plates furnished. Length: 10'5" (3.2m).
WM 30TC-2V
Two-compartment pole. Nominal material thickness .040" (1.0mm). Mounting hardware, entrance end fitting and ceiling trim plates furnished. Length: 10'5" (3.2m).
WM 30TC-4V
Two-compartment pole (power and communications). Nominal material thickness .040" (1.0mm). Length 10'5" (3.2m). Factory wired with two specification grade 20A 125V duplex receptacles. Mounting hardware, entrance end fitting and ceiling trim plate fur...
WM 30TP-2V
Two-compartment pole (power and communications). Nominal material thickness .040" (1.0mm). Length 10'5" (3.2m). Factory wired with two specification grade 20A 125V duplex receptacles. Mounting hardware, entrance end fitting and ceiling trim plate furnished.