WSD20-9D0
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Levnet Rf Wireless 20A Relay 1-10V Dimming Fixture Controller, 1/2 Inch Threaded Nipple, 120-277V, 50/60Hz, 902MHz, Enocean.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
UKN
Amperage Rating:
20 A
Type:
Dimming Controllers
Amperage Rating:
20 A
Operating Temperature:
32ªF - 122ªF (0 - 50ªC)
Sub Brand:
LevNet
Type:
Dimming Controllers
Compare With Similar Items
RM4
Attributed Data Included
Contact Configuration Form C normally open or normally closed Yes
Contact Rating 120V AC, 15 amp 1/3 horespower motor; 30V, DC 15 amp Yes
Enclosure Shrink wrapped heat resistant material Yes
Environmental Conditions 10 percent to 90 percent relative humidity (RH) Yes
Mounting Inside Junction Box Yes
Operating Temperature 40 Degree F (4 Degree C) to 100 Degree F (38 Degree C) Yes
Size 3.5" L x 1.5" H; 2.2 ozs. Yes