CD3FB10277BK
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
SlideDimmer, Electronic Single Pole3Wire 10A 277V, Black
UPC
UNSPSC
Country of Origin
CN
Amperage Rating:
10 A
Material:
Thermoplastic
Number Of Poles:
1
Size:
2.85 L x 1.44 W x 4.87 H In
Type:
Titan™ Series Fluorescent 3 Wire Dimmer, Electronic, Slide-to-OFF, Narrow
Voltage Rating:
277 VAC
Actuator:
Slide
Amperage Rating:
10 A
Environmental Conditions:
Non-Condensing Humidity: Less than 95
Frequency Rating:
60 Hz
Load:
Up to rating of device (including de-rating)
Material:
Thermoplastic
Mounting:
Wall
Number Of Poles:
1
Operating Cycles:
10k
Operating Temperature:
Ambient: Between 0 to 40C Deg
Size:
2.85 L x 1.44 W x 4.87 H In
Standard:
cULus, California Title 24 Compliant
Sub Brand:
Pass & Seymour
Type:
Voltage Rating:
277 VAC
Recently Viewed
  • placeholder image
    CD3FB10277BK
    WATT STOPPER, LEGRAND
    See more details
  • placeholder image
    M1626-SCB
    LEVITON MANUFACTURING
    15 Amp, 125 Volt, NEMA 5-15R, 2P, 3W, Lev-Lok® Duplex Receptacle, Decora Plus™, Straight Blade, Fed Spec, Heavy Duty Industrial Specification Grade, S...