E6CCXLX120
Manufacturer
Greenlee Textron
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
6 Ton Multi Tool, Li-Ion Standard 120V AC adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. Intelligent Crimping System Technology includes a pressure sensor that monitors the crimping force of each crimp and provides the operator a visual and audible alert if the force is below specifications. State of the art 18V Lithium Ion (L...
6 Ton Multi Tool, Li-Ion Standard 120V AC adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. Intelligent Crimping System Technology includes a pressure sensor that monitors the crimping force of each crimp and provides the operator a visual and audible alert if the force is below specifications. State of the art 18V Lithium Ion (Li-ion) battery provides 70 percent more cycles per charge and faster cycle times. Retraction Stop Repeat (RSR) allows the operator to partially retract the ram and then the tool repeats the retraction for subsequent crimps. LED light provides the operator with the battery charge and tool maintenance status. Two-stage hydraulic system provides fast advance and power speeds, saving time. Forward handle position improves tool balance. One trigger controls all tool functions. Crimping head rotates 350°. Tools automatically retract when the crimping cycle is complete. Overmolded tacky grip areas make gripping the tool easier and more comfortable. LED work light illuminates dark work areas. Greenlee battery-powered crimping tools now use bio-degradable oil. Smart Chargers control the charging current, charging voltage and battery temperature to maximize battery life. Available with 120V, 12V or 230V battery charger or with 120V or 230V corded adapter in place of batteries and charger. Use optional CCX blades and adapters. U.S. Patent #6,206,663, #6,532,790. When used with Greenlee KC22 and KA22 dies in combination with Anderson®, Blackburn®, FCI Burndy®, ILSCO®, Panduit®, Penn-Union® and Thomas& Betts® color-coded connectors, connections up to 600 kcmil (copper) and 350 kcmil (aluminum) are UL and cUL classified. These tools also accept Greenlee, Burndy®, Kearney®, Blackburn®, Panduit® and Thomas & Betts® dies used for 6-ton tools. They can drive knockout punches up through 2" diameter.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
DE
Type:
Die style crimper/cutter
Connector Type:
Color-coded lugs and splices
Crimping Capacity:
600 kcmil (MCM) Copper, 350 kcmil (MCM) Al
Crimping Force:
12,000 lbs. (53 kN) LB
Handle Type:
Pistol Style with over molded rubber grip
Overall Length:
14.75 IN (375mm)
Standard:
C/US UL Listed
Sub Brand:
Gator
Type:
Die style crimper/cutter
Wire Size:
8 AWG - 600 kcmil Cu, 8 AWG - 350 kcmil Al
Recently Viewed
  • placeholder image
    E6CCXLX120
    GREENLEE TEXTRON
    6 Ton Multi Tool, Li-Ion Standard 120V AC adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED displa...
    See more details
  • placeholder image
    FWH-030A6F-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series FWH high speed fuse, DC common bus, DC drives, power converters/rectifiers, reduced voltage starters, 500 Vac, 500 Vdc, 30A RMS...