EK1230LX120
Manufacturer
Greenlee Textron
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Gator® 12-Ton Battery-Powered Crimping Tool 1.2" (30 mm) opening with 120V AC adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Intelligent Crimping System Technology includes a pressure sensor that monitors the crimping force of each crimp and provides the operator a visual and audible alert if the force is below specifications. State of the art 18V lithium ion (Li-ion) battery provides 70 percent more cycles per charge and faster cycle times. Automatic...
Gator® 12-Ton Battery-Powered Crimping Tool 1.2" (30 mm) opening with 120V AC adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Intelligent Crimping System Technology includes a pressure sensor that monitors the crimping force of each crimp and provides the operator a visual and audible alert if the force is below specifications. State of the art 18V lithium ion (Li-ion) battery provides 70 percent more cycles per charge and faster cycle times. Automatic Retraction Stop (ARS) which retracts the ram just enough to get ready for the next cycle saving time and energy. LED light provides the operator with the battery charge and tool maintenance status. Two-stage hydraulic system provides fast advance and power speeds, saving time. Forward handle position improves tool balance. One trigger controls all tool functions. Crimping head rotates 350°. Tools automatically retract when the crimping cycle is complete. Overmolded tacky grip areas make gripping the tool easier and more comfortable. LED work light illuminates dark work areas. Greenlee battery-powered crimping tools now use bio-degradable oil. Smart chargers control the charging current, charging voltage and battery temperature to maximize battery life. EK1230L with 1.20 IN (30mm) opening uses Greenlee KC12, KA12 & KD12 crimping dies plus all industry "U" style crimping dies. U.S. Patents #6,206,663 and #6,065,326.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
DE
Connector Type:
Color-coded lugs and splices
Crimping Capacity:
750 Kcmil (MCM) Cu & Al
Crimping Force:
24,000 lbs. (106 kN)
Handle Type:
Pistol Style with over molded rubber grip
Opening Size:
1.2 IN (30 mm)
Overall Length:
15.5 IN (394 mm)
Recently Viewed
  • placeholder image
    EK1230LX120
    GREENLEE TEXTRON
    Gator® 12-Ton Battery-Powered Crimping Tool 1.2" (30 mm) opening with 120V AC adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenle...
    See more details
  • placeholder image
    EK1240KLX11
    Gator® 12-Ton Battery-Powered Crimping Tool 1.65" (42 mm) opening with 120V charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee...