EK50ML13822
Manufacturer
Greenlee Textron
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Microtool Kit with 13MM Jaw 230V. The First Electromechanical Crimping Tool with PowerSense Technology which allows you to hold your work during preparation before starting the crimp. Intelligent Crimping System Technology monitors amp draw for each crimp and provides a visual alert if a crimp does not complete a full cycle. 90 percent hand force reduction. 65 percent faster crimping cycle versus ratcheting tool. 10.8V Li-Ion Battery can perform up to 250 crimps on one battery charge. LED...
Microtool Kit with 13MM Jaw 230V. The First Electromechanical Crimping Tool with PowerSense Technology which allows you to hold your work during preparation before starting the crimp. Intelligent Crimping System Technology monitors amp draw for each crimp and provides a visual alert if a crimp does not complete a full cycle. 90 percent hand force reduction. 65 percent faster crimping cycle versus ratcheting tool. 10.8V Li-Ion Battery can perform up to 250 crimps on one battery charge. LED Battery level indicator allows the user to monitor battery charge so they always know when the battery needs to be recharged. LED work light allows the user to illuminate their work in dark areas. When crimping is complete, simply release the trigger to open the jaws for the next crimp. Overmolded tacky grip area makes gripping the tool easier and more comfortable.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
DE
Type:
Micro Crimping Tool
Consist Of 1:
Micro crimping tool, 13.8 mm jaw and 230 V charger with carrying case
Sub Brand:
Gator®
Type:
Micro Crimping Tool
Recently Viewed
  • placeholder image
    EK50ML13822
    GREENLEE TEXTRON
    Microtool Kit with 13MM Jaw 230V. The First Electromechanical Crimping Tool with PowerSense Technology which allows you to hold your work during pre...
    See more details
  • placeholder image
    BHLL1WGNNBHS
    APPLETON ELECTRIC CO
    BHL,24KLM,WW,CG,NAR,BH,S
    See more details
    WM ALDS4047D
    WIREMOLD
    For 15A and 20A duplex receptacles, or 106 style data frames.