EK6FTLX12
Manufacturer
Greenlee Textron
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Gator® Battery Powered 6 Ton Quad Flip Top Crimper with 12V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. Intelligent Crimping System Technology includes a pressure sensor that monitors the crimping force of each crimp and provides the operator a visual and audible alert if the force is below specifications. State of the art...
Gator® Battery Powered 6 Ton Quad Flip Top Crimper with 12V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. Intelligent Crimping System Technology includes a pressure sensor that monitors the crimping force of each crimp and provides the operator a visual and audible alert if the force is below specifications. State of the art 18V lithium ion (Li-ion) battery provides 70 percent more cycles per charge and faster cycle times. Automatic Retraction Stop (ARS) which retracts the ram just enough to get ready for the next cycle saving time and energy. LED light provides the operator with the battery charge and tool maintenance status. Two-stage hydraulic system provides fast advance and power speeds, saving time. Forward handle position improves tool balance. One trigger controls all tool functions. Crimping head rotates 350°. Tools automatically retract when the crimping cycle is complete. Overmolded tacky grip areas make gripping the tool easier and more comfortable. LED work light illuminates dark work areas. Greenlee battery-powered crimping tools now use bio-degradable oil. Smart chargers control the charging current, charging voltage and battery temperature to maximize battery life. Utilizes four indentors to make the crimp. Flip-top style uses a pull pin to open head for easy removal from the connector. U.S. Patents #6,206,663 and #6,065,326
UPC
UNSPSC
Country of Origin
DE
Type:
Dieless style crimper
Connector Type:
Color-coded lugs and splices
Crimping Capacity:
750 Kcmil (MCM) Cu & Al
Crimping Force:
12,400 lbs. (55 kN) LB
Handle Type:
Pistol Style with over molded rubber grip
Overall Length:
14.875 IN (378mm)
Standard:
C/US UL Listed
Sub Brand:
Gator
Type:
Dieless style crimper
Wire Size:
6 AWG - 750 Kcmil Cu & Al
Recently Viewed
  • placeholder image
    EK6FTLX12
    GREENLEE TEXTRON
    Gator® Battery Powered 6 Ton Quad Flip Top Crimper with 12V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. F...
    See more details
  • placeholder image
    EK1550LXB
    See more details
    EK628LX120
    Gator® Battery Powered 6 Ton Crimping Tool EK628L with 120V AC Adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app...