ES32LX120
Manufacturer
Greenlee Textron
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Gator®ES32L Battery Powered Cable Cutter with 120V AC Adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. State of the art 18V lithium ion (Li-ion) battery provides 70 percent more cycles per charge and faster cycle times. LED light provides the operator with the battery charge and tool maintenance status. Small size makes the ES...
Gator®ES32L Battery Powered Cable Cutter with 120V AC Adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. State of the art 18V lithium ion (Li-ion) battery provides 70 percent more cycles per charge and faster cycle times. LED light provides the operator with the battery charge and tool maintenance status. Small size makes the ES32L an excellent tool for use inside panel boxes. In line tool style is light weight and very easy to control. One trigger controls all tool functions. Cutting head rotates 350°. Tools automatically retract when the cutting cycle is complete. Overmolded tacky grip areas make gripping the tool easier and more comfortable. LED work light illuminates dark work areas. Greenlee battery-powered crimping tools now use bio-degradable oil. Smart chargers control the charging current, charging voltage and battery temperature to maximize battery life.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
DE
Type:
Scissor Style Cutter
Cutting Edge:
Soft Metal, Cu & Al
Cutting Range:
500 KCMIL (240 SQ-MM) Copper Or Aluminum Cable
Finish:
Black
Handle Type:
In-line style with over molded rubber grip
Jaw Size:
1.25 IN (32mm) IN
Overall Length:
15.5 IN (394mm) IN
Sub Brand:
Gator
Type:
Scissor Style Cutter
Recently Viewed
  • placeholder image
    ES32LX120
    GREENLEE TEXTRON
    Gator®ES32L Battery Powered Cable Cutter with 120V AC Adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Featur...