ESC105LX22
Manufacturer
Greenlee Textron
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Gator® ESC105L Battery Powered Cable Cutter with 230V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. For cutting large diameter underground power and communications cables, including armored cables. State of the art 18V lithium ion (Li-ion) battery provides 70 percent more cycles per charge and faster cycle times. Retraction...
Gator® ESC105L Battery Powered Cable Cutter with 230V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. For cutting large diameter underground power and communications cables, including armored cables. State of the art 18V lithium ion (Li-ion) battery provides 70 percent more cycles per charge and faster cycle times. Retraction Stop allows the operator to stop the ram retraction at any point simply by tapping the trigger, and then starting the next cutting cycle from that point saving time and energy. LED light provides the operator with the battery charge and tool maintenance status. Two-stage hydraulic system provides fast advance and power speeds, saving time. Scissor-style blades are easy to fit around cables. Side handle enhances operator control. Forward handle position improves tool balance. One trigger controls all tool functions. Cutting head rotates 350°. Tools automatically retract when the cutting cycle is complete. Overmolded tacky grip areas make gripping the tool easier and more comfortable. LED work light illuminates dark work areas. Greenlee battery-powered cutting tools now use bio-degradable oil. Smart chargers control the charging current, charging voltage and battery temperature to maximize battery life.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
DE
Type:
Scissor Style Cutter
Cutting Edge:
Soft Metal, Cu & Al
Cutting Range:
4.000 IN (105.000 mm) Diameter Communications, Copper And Aluminum Power Cables
Finish:
Black
Handle Type:
Pistol style with over molded rubber grip
Jaw Size:
4.13 IN (105mm) IN
Overall Length:
23.75 IN (604mm) IN
Sub Brand:
Gator
Type:
Scissor Style Cutter
Recently Viewed
  • placeholder image
    ESC105LX22
    GREENLEE TEXTRON
    Gator® ESC105L Battery Powered Cable Cutter with 230V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Featur...