ESC50LX11
Manufacturer
Greenlee Textron
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
ESC50LX 2” Inline Cutter with two 4.0AH Batteries, 120V Charger and Case. Greater cutting capacity with a more compact tool. Inline design provides easy maneuverability. MRS (Manual Retract Stop) – Stop the blade retraction at any point and begin the next cutting cycle from that point to save time. Capacity to cut up to 2” diameter Copper (Cu)/Aluminum (Al) Standard and Fine Stranded cable. Ergonomic Inline design tool is 30 percent lighter than closest competitor model. 350 degree rotatin...
ESC50LX 2” Inline Cutter with two 4.0AH Batteries, 120V Charger and Case. Greater cutting capacity with a more compact tool. Inline design provides easy maneuverability. MRS (Manual Retract Stop) – Stop the blade retraction at any point and begin the next cutting cycle from that point to save time. Capacity to cut up to 2” diameter Copper (Cu)/Aluminum (Al) Standard and Fine Stranded cable. Ergonomic Inline design tool is 30 percent lighter than closest competitor model. 350 degree rotating head improves user posture and decreases wrist strain. Powered by 18V Makita® battery platform for increased battery compatibility. 2X faster battery charge than competition.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
DE
Cutting Range:
2" Standard and Fine Stranded
Finish:
Black
Jaw Size:
50 mm
Sub Brand:
Gator®
Recently Viewed
  • placeholder image
    ESC50LX11
    GREENLEE TEXTRON
    ESC50LX 2” Inline Cutter with two 4.0AH Batteries, 120V Charger and Case. Greater cutting capacity with a more compact tool. Inline design provides...