ESG105LX22
Lead time: over 7 working days
Gator® Cable Cutter 105mm ESG105LX with 230V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. Ideal for cutting of larger diameter Copper and Aluminum power cables up to 4" capacity. Precision blades provide clean cut. Lightweight compact design. Dual position handle for operation and transport. Guillotine cutting head with...
Gator® Cable Cutter 105mm ESG105LX with 230V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. Ideal for cutting of larger diameter Copper and Aluminum power cables up to 4" capacity. Precision blades provide clean cut. Lightweight compact design. Dual position handle for operation and transport. Guillotine cutting head with bolt interlock providing additional safety and cutting control. 350° rotating head.
Cutting Range:
4.13" (105mm)
Jaw Size:
4.13 IN (105mm) IN
Overall Length:
23.75 IN (604mm) IN
  • placeholder image
    ESG105LX22
    GREENLEE TEXTRON
    Gator® Cable Cutter 105mm ESG105LX with 230V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED di...