M1201-LHI
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
15 Amp, 120 Volt, Lev-Lok Switch, Illuminated Toggle, Quiet Single-Pole, Ivory
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Action:
SP
Amperage Rating:
15 A
Color:
Ivory
Number Of Poles:
1
Size:
46 H x 1.50 W x 1.54 D IN
Type:
Modular Toggle Switch
Voltage Rating:
120 VAC
Action:
SP
Actuator:
Toggle
Amperage Rating:
15 A
Color:
Ivory
Connection:
Modular Terminal
Environmental Conditions:
Flammability (Rated V-2 per UL94)
Mounting:
Box
Number Of Poles:
1
Operating Temperature:
-40 to +65 DEG C
Size:
46 H x 1.50 W x 1.54 D IN
Standard:
NEMA (WD-1 and WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);cULus (File E7458);RoHS Compliant
Sub Brand:
Lev-Lok
Type:
Modular Toggle Switch
Voltage Rating:
120 VAC