NGG3B100L
Lead time: over 7 working days
SIEMENS LOW VOLTAGE G FRAME CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETIC TRIP. UL LISTED NGG FRAME WITH STANDARD BREAKING CAPACITY. 100A 3-POLE (14KAIC AT 600Y/347V) (25KAIC AT 480V). SPECIAL FEATURES MOUNTS ON DIN RAIL / SCREW, LINE AND LOAD SIDE LUGS (TC1GG20) WIRE RANGE 8 - 1/0 AWS (CU/AL). DIMENSIONS (W x H x D) IN 3 x5.4 x 2.8.
Number Of Poles:
3
Continuous current / rated value:
100 A
Height [in]:
5.4 in
Number Of Poles:
3
347 V
Voltage / between phase and phase / rated value:
600 V
Width [in]:
3 in
SWITCH,CIRCUIT BREAKER (120V 16A S-P) (91861527)
86152-GRNL
Recently Viewed
  • placeholder image
    NGG2B050L
    SIEMENS INDUSTRY, INC.
    SIEMENS LOW VOLTAGE G FRAME CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETIC TRIP. UL LISTED NGG FRAME WITH STANDARD BREAKING CAPACITY. 50A 2-POLE (14KAIC AT 6...
    See more details
  • placeholder image
    NGG3B100L
    SIEMENS INDUSTRY, INC.
    SIEMENS LOW VOLTAGE G FRAME CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETIC TRIP. UL LISTED NGG FRAME WITH STANDARD BREAKING CAPACITY. 100A 3-POLE (14KAIC AT...