sku: S-8301-1-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Fuse Holder
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
30A 300V 1/4" x 1-1/4" 1 Pole Fuseblock, Screw Terminal
UPC
UNSPSC
Country of Origin
US
Amperage Rating:
25/30 A
Material:
Bronze/Tin/Thermoplastic
Size:
2.16 In Length X 0.50 In Width X 0.56 In Height
Voltage Rating:
300 VAC//VDC
Amperage Rating:
25/30 A
Connection:
Screw
Material:
Bronze/Tin/Thermoplastic
Mounting:
Bolt-In
Operating Temperature:
130 Deg C
Size:
Standard:
UL, CSA, CE
Voltage Rating:
300 VAC//VDC
Recently Viewed
  • placeholder image
    S-8301-1-EDF
    COOPER BUSSMANN