TRSGF15FLA
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton GFCI receptacle,NAFTA compliant,Tamper resistant,Self-test,#14 - 10 AWG,15A,Residential,Commercial,Flush,125 V,Back and side wire,Light almond,Brass,Tamper resistant,Polycarbonate,5-15R,2-pole,Three-wire,2-pole,3-wire,grounding
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
15 A
Number Of Poles:
2
Type:
GFCI receptacle
Voltage Rating:
125 V
Amperage Rating:
15 A
Dimensions:
4.7100 IN X 2.8600 IN X 4.7510 IN
Environmental Conditions:
Tamper resistant
Number Of Poles:
2
Standard:
cULus Listed,NOM
Sub Brand:
Eaton Wiring Devices
Type:
GFCI receptacle
Voltage Rating:
125 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    TRSGF15FLA
    COOPER WIRING DEVICES
    Eaton GFCI receptacle,NAFTA compliant,Tamper resistant,Self-test,#14 - 10 AWG,15A,Residential,Commercial,Flush,125 V,Back and side wire,Light almond,B...