RC9A15TCBK
sku: WM RC9A15TCBK
Manufacturer
Wiremold
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Prewired 15A quad receptacle can be wired as standard quad receptacle or isolated ground. Flange available painted in gray (GY), black (BK), ivory (VY), and brushed metal finishes in aluminum (AL) and brass (BS). Aluminum and brass flanges shipped with black cover. Brass flange also available with brass colored cover assembly (AB). Aluminum flange also available with aluminum colored cover assembly (AA). RC9 Series Poke-Thru Devices require a 3 1/16" (78mm) diameter hole. Not designed to work wi...
Prewired 15A quad receptacle can be wired as standard quad receptacle or isolated ground. Flange available painted in gray (GY), black (BK), ivory (VY), and brushed metal finishes in aluminum (AL) and brass (BS). Aluminum and brass flanges shipped with black cover. Brass flange also available with brass colored cover assembly (AB). Aluminum flange also available with aluminum colored cover assembly (AA). RC9 Series Poke-Thru Devices require a 3 1/16" (78mm) diameter hole. Not designed to work with bare concrete or terrazzo. Floor covering thickness 1/8" minimum. Black
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Recently Viewed
  • placeholder image
    WM RC9A15TCBK
    WIREMOLD
    Prewired 15A quad receptacle can be wired as standard quad receptacle or isolated ground. Flange available painted in gray (GY), black (BK), ivory (VY...
    See more details
  • placeholder image
    RM60030-2CR
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann Series RM modular fuse block, 600V, 0-30A, Box lug, Two-pole
    See more details
    WM RC9A15TCBS