5515A-500-CU
Manufacturer
3M
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
The 3M™ Cold Shrink QS-III Shielded Cable Splices 5513A, 5514A, 5515A and 5516A Series are 15 kV class inline splices for joining tape shield, wire shield, UniShield® or longitudinally corrugated (LC) shielded power cables. It is a cold shrink design sized to fit Type MV-90 or Type MV-105 cables with copper, or aluminum conductor sizes ranging from 2 AWG-1000 kcmil (35-500 mm²).
The cold shrink splice body is a one-piece molded design made of special formulated silicone rubbers, while the cold shrink jacketing is made of EPDM rubber for physical protection. Each splice manufactured is factory tested to provide reliability.The splices can be used with standard copper (Cu) or aluminum (Al/Cu) inline compression (crimp type) connectors, and can be used for size transitions within the listed kit size range. They are designed to exceed minimum industry test standards, and have a BIL rating of 150 kV (equal to a 25 kV voltage class). The 5513A, 5514A, 5515A and 5516A QS-III splices meet or exceed the 15 kV Voltage Class rating requirements of IEEE 404. Each kit makes one splice.Note: Cable sizes shown below are for standard insulation thickness. Final determining factor is cable insulation O.D.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
USA
Type:
Inline
Voltage Rating:
15,000 V
Cable Type:
Longitudinally Corrugated (LC); Tape Shield; UniShield(R); Wire Shield
Conductor Material:
Copper
Conductor Size:
500 kcmil
Connector:
10014
Number of Conductors:
1
Product Technology:
Cold Shrink
Type:
Inline
Voltage Rating:
15,000 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    5515A-500-CU
    3M
    The 3M™ Cold Shrink QS-III Shielded Cable Splices 5513A, 5514A, 5515A and 5516A Series are 15 kV class inline splices for joining tape shield, wire sh...