CD3FB16GRY
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Slide Dimmer, ElectronicSingle Pole3Wire 16A 120V, Gray
UPC
UNSPSC
Country of Origin
CN
Amperage Rating:
16 A
Material:
Thermoplastic
Number Of Poles:
1
Size:
2.85 L x 1.44 W x 4.87 H In
Type:
Titan™ Series Fluorescent 3 Wire Dimmer, Electronic, Slide-to-OFF, Narrow
Voltage Rating:
120 VAC
Actuator:
Slide
Amperage Rating:
16 A
Environmental Conditions:
Non-Condensing Humidity: Less than 95
Frequency Rating:
60 Hz
Load:
Up to rating of device (including de-rating)
Material:
Thermoplastic
Mounting:
Wall
Number Of Poles:
1
Operating Cycles:
10k
Operating Temperature:
Ambient: Between 0 to 40C Deg
Size:
2.85 L x 1.44 W x 4.87 H In
Standard:
cULus, California Title 24 Compliant
Sub Brand:
Pass & Seymour
Type:
Voltage Rating:
120 VAC
Recently Viewed
  • placeholder image
    CD3FB16GRY
    WATT STOPPER, LEGRAND
    See more details
  • placeholder image
    SSMTG
    APPLETON ELECTRIC CO
    See more details
    GP26B
    ARLINGTON INDUSTRIES, INC.
    Gard-N-Post. 26" support for outdoor light fixtures or GFCI devices outdoors. Openings on both sides of post for back to back power or power on one si...
    GMC-1-R-EDF
    COOPER BUSSMANN
    1A 250V 5mm x 20mm RoHS Compliant Glass, Medium Time Delay Fuse
    GP37G
    ARLINGTON INDUSTRIES, INC.
    Gard-N-Post. 37" support for outdoor light fixtures or GFCI devices outdoors. Openings on both sides of post for back to back power or power on one si...