sku: FWA-2000AH-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series FWA high speed fuse, 500 Vac (0.25-6.3A), 500 Vdc (2-5A), 2000A, 200 kAIC Vac, 50 kAIC at 120 Vdc, None, High speed fuse, Flush, Stud
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
2k A
Size:
2.000 In Diameter X 1.875 In Length
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
130 V
Amperage Rating:
2k A
Dimensions:
3.7795 IN X 4.5669 IN X 2.5591 IN
Interrupt Rating:
200 kAIC Vac50 kAIC at 120 Vdc
Mounting:
Stud, Flush
Size:
Standard:
UL Recognized,CE Marked
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
130 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWA-2000AH-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series FWA high speed fuse, 500 Vac (0.25-6.3A), 500 Vdc (2-5A), 2000A, 200 kAIC Vac, 50 kAIC at 120 Vdc, None, High speed fuse, Flush,...
    See more details
  • placeholder image
    TR5362CHBK
    COOPER WIRING DEVICES
    Eaton Arrow Hart heavy duty industrial specification grade duplex receptacle, Tamper resistant,auto-grounding, Half control, #14-10 AWG, 20A, Flush, 1...