Eaton Bussmann series FWH high speed fuse, Electric engineering, 500V, 20A, 50 kAIC, Non Indicating, High speed fuse - FWH5-020A6FR
Image colors may not be accurate.
Please see details, or call (800) 462-7733 for more information.
FWH5-020A6FR
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
High speed fuses provide superior protection or isolation for components such as diodes, silicon controlled rectifiers (SCRs), Gate torn-Off Thyristors (GTOs) and IGBTs and in light and heavy harsh DC traction applications as high as 4000Vdc and 10,000A. Also used for the protection of DC link/power converters. Optimized dimensions and materials allow for excellent thermal dissipation for high current cycling enviroments, or heavy duty applications.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
20 A
Type:
High speed fuse
Voltage Rating:
500 V
Amperage Rating:
20 A
Dimensions:
13.5000 IN X 11.2000 IN X 10.0000 IN
Standard:
CSA Certified,RoHS Compliant
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed fuse
Voltage Rating:
500 V