FWS-6A20F
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series high speed traction fuse, 6A, 50 kAIC, Fuse, Class gS
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
20 A
Type:
High speed traction fuse
Voltage Rating:
2000 V
Amperage Rating:
20 A
Class:
Class gS
Dimensions:
0.7874 IN X 5.0000 IN X 0.7874 IN
Interrupt Rating:
50 kAIC
Standard:
IEC Rated,CE Marked
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed traction fuse
Voltage Rating:
2000 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWS-6A20F
    COOPER BUSSMANN